Kalaycıoğlu Bozkır Tahin Kepeksiz Plastik Kutu 1 Kg

Marka :
Kalaycıoğlu
Ürün Kodu :
KLKPZPLKG1
Ürün Durumu :
Stoklarımızda
Kargo Ücreti 6,50 TL
Ürün Fiyatı :
25,00 ₺
KDV'siz Fiyat : 23,15 ₺
Ağırlık :
Adet : Sepete At

KALAYCIOĞLU BOZKIR TAHiNi plastik KUTU 1 KG

 
Odun Ateşinde Yeni Lezzet   
      
Üretim Yeri Bozkır / Dere
Net Ağırlık 950 Gr
Haftalık taze ürünler

       Tahinde kullanılan susamlar özel seçilerek Fethiye Köyceğezden getiriliyor. Bu susamlar temiz ve hijyenik depoda bekletilir. Susam havuzlarda yıkanır.Bekledikten sonra susamları kazanlarda tutulur . Eğer kepeksizTahin yapılacaksa kabuk alma makinasında susamın kabuğu alınır. Daha sonra susam kavrulur. Kavurma işlemi bittikden sonra susamı soğuması için bırakılır. Daha sonra elek diye adlandırılan makinada susam pisliklerden arındırılır.Eleme işlemine tabi tutulur. Susam bu aşamalardan sonra Tahin olmaya hazır hale gelir.Tahin değirmenlerinde sepet diye tabir edilen üst kısımına pişirilip temizlenmiş susam yerleştirilir. Susamlar tane tane yukardan iki adet olan değirmen taşına iner ve arada ezildikden sonra sıcacık Bozkir Tahini afiyetle yenmeye hazır hale gelir. Bu işlemlerden sonra ürün yelpazesine göre bir,iki,üç,dört, beş kg ... olarak doldurulur. Ürünler beşlik, onluk olarak paketleme işleminden sonra piyasaya sürülür. Müşterilerimize afiyet olsun.
      Tahinin hammaddesi olan susam, besin maddelerinin kralıdır. Susamda yüzde 45 protein, yüzde 55 yağ vardır. Gençlik kaynağıdır. Özelliği ise hücrelerin yenilenmesi ve yaraları kapamasıdır. Tahinde bol miktarda lesitin (E vitamini) bulunur. C ve B vitaminleri de boldur. Hafif laksatif ve idrar söktürücüdür. Bozkır Kalaycıoğlu tahinlerimiz el değmeden modern tesislerde hijyenik koşullarda üretilmektedir. Tesisde üretilen Tahinlerin imalatında Fethiye Köycegez Susamları kullanılmaktadır.
     İyi kalite susam tohumları sıra ile eleme, kabuklarının soyulması ve ayrılması işlemlerinden sonra yıkanarak 150º - 200º C de 2 ile 3 saat arasında kavrulur. Daha sonra oda sıcaklığına inene kadar bekletilir. Ardından ezilmek suretiyle hiçbir katkı ve koruyucu madde içermeksizin, Tahin elde edilir. Tamamen doğal olan Tahinve çok açık krem renginde akıcı bir gıda maddesidir. Kahvaltılarda, unlu mamüllerde tüketildiği gibi içine bal veya pekmez karıştırılarak yüksek besin değerine sahip bir tatlı olarak da tüketilmektedir.
100 gr. Tahinde bulunan yaklaşık besin değerleri
Enerji : 634 kcal.
Toplam Yağ : 60.09 gr.
Doymuş Yağ : 14.05 gr.
Protein : 17 gr.
Karbonhidrat : 10.52 gr.
Kalsiyum : 87.71 mg.
Demir : 6.03 gr.
Vit+B1 : 1.08 mg.
Niacin 4.5 mg.

      Bölgeye yakın olması ve kaliteli olmasından dolayı Tahin yapımında Manavgat ve civarında üretilen susamlar kullanılmaktadır. Susamlar önce pisliklerden ve yabancı maddelerden temizlenmek için elekten geçirilir. Elekten geçirilen susamlar havuzlara alınarak yıkanır. Bu yıkama işlemi sular değiştirilerek en az 10 kez tekrarlanır. Yıkama işleminden geçirilen susamlar daha sonra suyundan arındırılmak için süzülür.Suları süzülen susamlar kepek alma makinesine verilerek,kabukları alınır.Kabukları alınan susamlar fırına verilerek kavurulur. Bu kavurma işlemi ortalama 4-5 saat sürer. Kavrulan susamlar soğutulma işlemine tabi tutulur.Soğutulan susamlar tekrar ikinci kez elekten geçirilir.Elekten geçirilmiş temizlenmiş susamlar.öğütülmek için değirmen sepetine dökülür.Çıkan Tahinler dinlenmesi için bir tankta toplanır.DinlenenTahinler daha sonra piyasaya sürülmek için ambalajlanır.
Beyaz Tahine oranla susam daha cok kavrulduğu için susamın yağı iyice pişmektedir.Bu da Bozkır tahinininmideye dokunmadan kolayca sindirilmesini sağlar. Bu yüzden Bozkır tahini dört mevsim kahvaltı sofralarına girer özellikle ramazan aylarında doyurucu ve tok tuttuğu için sahur ve iftar sofralarında daha çok tercih edilir.Bozkır tahininden yapılan helvalara doyum olmaz.